Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Miejskie Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II w Świdniku

Idź do spisu treści

Menu główne

aktualności


Sezon gry w bule 2018 – otworzony !!!

W dniu 25 maja 2018 roku seniorzy z MCUS zainaugurowali sezon gry w bule. W otoczeniu pięknej przyrody naszego ogrodu, przy wtórze śpiewu ptaków, rozegraliśmy pierwszy
w tym roku mini turniej. Choć otoczenie zieleni sprzyja relaksowi my postanowiliśmy aktywnie spędzić czas. Nawet Ci początkowo nieśmiali w końcu chwycili za bule. Śmiechom
i zabawie nie było końca, aktywność i dobra zabawa to nasz sposób na zbliżające się miesiące.


98 rocznicę urodzin naszego patrona św. Jana Pawła II, świętowaliśmy wspólnie z państwem ze Spokojnej Przystani Klubu Seniorów. Były wspomnienia, filmy i śpiewy ulubionych pieśni Ojca Świętego.
Nie mogło też zabraknąć tradycyjnych kremówek. Za przemiły, wzruszający, spędzony razem czas serdecznie dziękujemy.26 kwietnia nawiedził naszą społeczność obraz św. Józefa Kaliskiego, opiekuna rodzin chrześcijańskich, małżonków, ojców i sierot. Patrona rozlicznych spraw polecanych Jego opiece oraz wszystkich ludzi pracy.
Przez jego wstawiennictwo modliliśmy się wspólnie za nasze rodziny, upraszając Boże błogosławieństwo dla nas samych i dla naszych bliskich.Zapraszamy do udziału w zajęciach Nordic Walking.
Grupa zbiera się w MCUS, w każdy poniedziałek o godz. 10:00
Jest możliwość korzystania z kijków MCUS.
Osoby zainteresowane prosimy o wcześniejsze zgłoszenie chęci
udziału w zajęciach, osobiście (w siedzibie MCUS)
lub telefonicznie:
81 751 62 00


Fantastyczne świętowanie Dnia Kobiet przygotowała młodzież ze Szkolnego Koła Psychologicznego z I LO. Były życzenia, kwiaty, upominki, domowe ciasto. Bogaty program artystyczny obfitował w sentymentalne piosenki m.in. Anny Jantar, Mieczysława Fogga, Marka Grechuty. Nie zabrakło też muzyki i śpiewu na żywo przy akompaniamencie gitary i ... ukulele. Ach... zdolna ta młodzież!

A wszystko to dzięki Pani Katarzynie Paszko, która już kolejne pokolenie swoich podopiecznych z Koła psychologicznego zaraża pasją dzielenia się dobrocią, uczynnością, troską o drugiego człowieka. Kochani, bardzo Wam dziękujemy. Jesteście SUPER!
   Z okazji Dnia Kobiet nie zabrakło rónież przedszkolaków. Występ dzieci z Przedszkola Nr 6 wywołał uśmiechy na naszych twarzach. Było o kobietkach, kobietach i baaardzo dojrzałych kobietach.
Dzieci przygotowały do występu panie: Monika Majkowska i Iwona Kuchler. Dziękujemy za liczne przybycie i piękny występ.

 

***

 

Warsztaty kulinarne
20 lutego wraz z Kamilą, Julitą i Agnieszką z ZS Nr 1 im. C. K. Norwida, nasi podopiecznie robili pyszne, zdrowe i kolorowe pasty kanapkowe. Oprócz tradycyjnej pasty jajecznej przygotowali pastę z pieczonej marchewki, z zielonego groszku i z cieciorki. Wszystkie obficie posypane szypiorkiem lub ziarnami czarnuszki na chrupiącej bagietce smakowały wybornie.
W roku 2017 MCUS realizował cykl spotkań pod nazwą "Zdrowe odżywianie". Do udziału w nim zaprosiliśmy młodzież z sąsiadującej z nami szkoły im. C. K. Norwida. Wspólne przygotowywanie drobnych przekąsek tak nam się spodobało, że postanowiliśmy również w tym roku je kontynuować.
Serdecznie dziękujemy Pani Małgorzacie Prandora za opiekę nad młodzieżą.

16.02.2018
Z okazji Światowego Dnia Chorego odwiedziła nasz ośrodek młodzież ze świetlicy integracyjnej  Komitetu Pomocy SOS Solidarność  wraz z panią kierownik Jolantą Patajewicz oraz radni Alfred Bondos i Włodzimierz Radek. Naszym podopiecznym zostały wręczone imienne dyplomy, kwiaty i upominki.  Światowy Dzień Chorego ustanowił w 1992 roku papież Jan Paweł II. W naszym mieście zorganizowano go po raz 10. Patronat nad akcją objął Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Dziękujemy za pamięć, prezenty i odwiedziny.


foto: Głos ŚwidnikaKarnawał w MCUS

Czas zabawy, radości i uśmiechu. Gościliśmy dzieci z Oddziału przedszkolnego SP3 z Jasełkami, a także dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Jackowie. Dzień Babci i Dziadka, umiliły nam dzieci z Przedszkola Nr 2 w Świdniku. Świętowaliśmy imieniny Henryki i Henryka, wypiekaliśmy babki, śpiewali kolędy. Dziękujemy wszystkim dzieciom i ich nauczycielkom za ten pięknie przeżyty wspólnie czas."Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony.
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice nieskończony.
Wzgardzony okryty chwałą,
Śmiertelny Król nad wiekami;
A Słowo Ciałem się stało
i mieszkało między nami."W
szyscy uwielbiamy dostawać prezenty niezależnie od wieku i 6 grudnia czekamy na św. Mikołaja z nadzieją, że o nas nie zapomni...
I przyszedł! Prezentów miał tak dużo, że musiał wziąć pomocników!
Bardzo dziękujemy Mikołajom, elfom, śnieżynkom, reniferowi z I LO czyli Bartoszowi, Zuzannie, Darii, Marlenie, Kaji, Ani, Oliwii, Sandrze, Kasi, Pawłowi oraz pani Katarzynie Paszko za przygotowanie quizów, zagadek, oprawy muzycznej, za pyszne ciasto i oczywiście za PREZENTY14 listopada odbyła się w naszym Centrum Wieczornica patriotyczna.
Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru męskiego ARION pod dyrekcją Magdaleny Celińskiej.
Była to również okazja do wspólnego śpiewania oraz przypomnienia sobie znaczących wydarzeń w historii naszego narodu. Pieśni żołnierskie i partyzanckie przeniosły nas w czasy walki Polaków o wytęsknioną wolność.
Serdecznie dziękujemy chórowi ARION oraz Henrykowi Bernat i Arturowi Pejo z 24. Pułku Ułanów za uświetnienie naszego spotkania, oraz wszystkim przybyłym gościom za manifestację swojego patriotyzmu.
W dniach 11 i 12 września rozegrane zostały mecze
III Miejskiego Turnieju Pokoleń w Boule o Puchar Burmistrza Miasta Świdnik, zorganizowanego przez Miejskie Centrum Usług Socjalnych.
A oto lista zwycięzców:
I miejsce: Uniwersytet Trzeciego Wieku w składzie; Barbara Guz, Waldemar Krupiński, Józef Sokołowski, Marian Okal;
II miejsce: Miejskie Centrum Profilaktyki w składzie: Nina Czornak, Paweł Holuk, Andrzej Toboła;
III miejsce: Urząd Miasta Świdnik w składzie: Radosław Szczerba, Maciej Michałowski, Bartłomiej Pawłowicz.
Puchary dla zwycięskich drużyn wręczył Burmistrz Miasta, Pan Waldemar Jakson. Wszyscy uczestnicy Turnieju (40 zawodników) otrzymali z rąk Przewodniczącego Rady Miasta Pana Janusza Królika, pamiątkowe medale i dyplomy a także drobne upominki.
Składamy ogromne podziękowania dla sędziów turnieju: Pani Haliny Hylczuk i Pani Hanny Kielar za zaangażowanie i poświęcony czas w ciągu dwóch dni rozgrywek.
Turniej był wspaniałą okazją do integracji międzypokoleniowej, do pokazania, że w każdym wieku można ciekawie i aktywnie spędzać czas, że są formy ruchu, które każdy może realizować.
Mamy nadzieję, że fantastyczna atmosfera w czasie trwania Turnieju pozostanie na długo w pamięci zawodników i kibiców!

W dniu 21 czerwca 2017 r. Miejskie Centrum Usług Socjalnych im. Jana Pawła II obchodziło Jubileusz 15-lecia istnienia. Z tej okazji na naszą uroczystość przybyło wielu gości, którzy wspierają nasze działania, uświetniają różnego rodzaju święta, włączają się w życie naszej placówki, na których zawsze możemy liczyć.
Wśród przybyłych gości byli: Burmistrz Waldemar Jakson, Przewodniczący Rady Miasta Janusz Królik oraz Radni miejscy Alfred Bondos i Mirosław Tarkowski, Naczelnik WOSS Bożena Zapalska, Przewodniczący Świdnickiej Rady Seniorów Jan Pyszniak, Ks. kan. Leszek Surma, ks. Tadeusz Nowak, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Andrzej Mańka, dyrektorzy świdnickich przeszkoli i szkół, Kamila Krzeszowiec – przedstawiciel Szkoły Muzycznej im. Rodziny Wiłkomirskich w Świdniku, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Adam Żurek, kierownik Miejskiego Centrum Profilaktyki Ewa Kossowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej Jan Sprawka, prezes Komitetu SOS Solidarność Urszula Radek, Kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Świdniku Wisława Staszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Żaneta Adamek, Dyrektor Miejsko Powiatowej Biblioteki w Świdniku Mirosław Król, Prezes PZERiI Oddział Rejonowy w Świdniku Teresa Celej, Prezes UTW w Świdniku Andrzej Krygier, opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza działającego przy Gimnazjum Nr 1 w Świdniku Pani Katarzyna Radek, opiekun Szkolnego Koła Psychologicznego działającego w I LO w Świdniku Pani Katarzyna Paszko, Prezes Stowarzyszenia wspólnota Świdnicka Bogdan Błaszczuk, Prezes RSTK Aneta Wysmulska-Pawlaczyk, przedstawiciele Klubu seniora „Spokojna Przystań”, przedstawiciele Legionu Maryi z parafii Chrystusa Odkupiciela w Świdniku.
Na uroczystość przybyli również wyjątkowi goście z Holandii: panowie Jan Klooster i Theo te Linde, którzy są pomysłodawcami i inicjatorami powstania w naszym mieście ośrodka wsparcia dla osób starszych, jakim jest MCUS. Zostali oni odznaczeni przez Burmistrza Waldemara Jaksona medalem Nil Virtuti Civili Invium.
Tym samym wyróżnieniem zostali również uhonorowani pracownicy zespołu terapeutycznego MCUS związani niemal od początku z placówką: Maria Buda, Elżbieta Kalinowska, Jadwiga Lewczuk, Agnieszka Wawrzyszko, Joanna Zarzeka.
Uroczystość uświetniły występy dzieci z Przedszkola nr 6 im. Joanny Papuzińskiej, chór CANTO działający przy ZSO nr 1, Dziecięcy Chór Gospel z MOK w Świdniku, grupa parateatralna Viribus Unitis z MCUS.
Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani tortem ufundowanym przez Burmistrza Miasta Świdnik.


" O Matce pieśń, to pieśń przez łzy, to pieśń bez słów
To cały świat, dziecinnych lat, wskrzeszonych znów..."

Z okazji
Dnia Matki, gościły u nas z pięknym występem dzieci z Przedszkola Nr 7.
Ponieważ jest ładna pogoda, wystąpiły na scenie muszli koncertowej.

Było wzruszająco... i wesoło.
Z serca dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Marchlewskiej, opiekunom grupy i rodzicom za pomoc w zorganizowaniu występu.


 

Z okazji 97 rocznicy urodzin naszego Patrona św. Jana Pawła II, odbyło się w naszym centrum spotkanie "Jan Paweł II - człowiek modlitwy". Wspólnie z Seniorami z Klubu "Spokojna Przystań" oraz młodzieżą z I LO, przypomnieliśmy sobie postać naszego drogiego Ojca Świętego. Serdecznie dziękujemy p. Kasi Paszko za pomoc w organizacji uroczystości oraz wszystkim Seniorom za oprawę muzyczną.

 

***

 

Sezon ogrodowy otwarty!!!

Świętujemy imieniny Zofii. Wytęskniona piękna pogoda zachęciła nas do spotkania przy imieninowym ciastku i kawie w ogrodzie.

 
 

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty
W naszym ogrodzie przyroda budzi się z zimowego snu. Wspaniale jest obserwować jak wychodzące z ziemi rośliny i pęczniejące pąki na drzewach zwiastują czas, który wszyscy tak lubimy.  Z niecierpliwością czekamy na pierwsze spacery pośród kojącej zieleni, barwnych kwiatów i śpiewu ptaków.

22 marca - powitaliśmy wiosnę!
Pomimo pierwszego wiosennego deszczu, przybyły do nas dzieci z Przedszkola Nr 7, aby obudzić nas z zimowego snu. Przepiękne tańce w ludowych strojach, wesołe piosenki i wierszyki o wiośnie, o żabkach, o bocianach... rozjaśniły nam dzień i wprawiły we wspaniały nastrój.
Ogromne podziękowania składamy na ręce Pani Dyrektor Ewy Marchlewskiej za błyskawiczne zorganizowanie transportu dla dzieci, aby mogły do nas w ten deszczowy dzień dotrzeć oraz Paniom: Dorocie Włodarczyk-Adach, Annie Grzesiak i Joannie Olcha za opiekę i przygotowanie dzieci.
Było naprawdę pięknie!


Z okazji Dnia Kobiet odwiedziły nas dzieci z I i II klasy Niepublicznej Szkoły Podstawowej ATENA w Świdniku i zaprezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, tańczyły zumbę i radziły na wesoło, jak nie dawać się starości. Zrobiło się bardzo radośnie i kolorowo! Na zakończenie, wszyscy otrzymaliśmy od dzieci ręcznie wykonane tulipany i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy Pani Dyrektor Agnieszce Kulik za pamięć o nas i chęć współpracy.

16 lutego 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć w MCUS Pana Jerzego Omelczuka. Artystę, który od dziecka cierpi na porażenie mózgowe, maluje obrazy przy pomocy pędzla trzymanego w ustach. Ma On na swoim koncie ma 176 wystaw indywidualnych oraz 350 zbiorowych w Polsce i 530 za granicą (między innymi: na Białorusi, we Francji, w Watykanie, Kanadzie, Wielkiej Brytanii), opowiedział o swoich pracach, inspiracjach i sukcesach.
- Gdy czytam książkę, widzę to, co opisuje. Później te obrazy przelewam na płótno – mówił podczas spotkania Jerzy Omelczuk.
Dziś jego prace mogli podziwiać seniorzy, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz licealiści I LO, którzy wzięli udział w warsztatach pt. „Barwy życia” zorganizowanych przez nasz ośrodek.
Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób pracuje artysta, a także sami wyrazić emocje poprzez rysunek.14 lutego
-w Światowy Dzień Zakochanych uczennice z Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w  Świdniku wraz Panią Agnieszką Rakuzy-Wójcik odwiedziły podopiecznych MCUS.
Młodzież zaprezentowała się we wzruszającej części artystycznej, przywołując wiersze Marii Pawlikowskiej- Jasnorzewskiej, Adama Mickiewicza oraz utwory muzyczne m.in. Gorana Bregovića.
Dziękujemy za otwartość, bezinteresowność i wrażliwość na drugiego człowieka. Forma tego spotkania spowodowała faktyczne nawiązanie relacji, dała możliwość rozmowy, sprawiła, że Seniorzy stali się czynnymi uczestnikami spotkania. Czas upłynął szybko przy grach planszowych i pysznych słodkościach.Babcia i Dziadzio to bardzo ważne osoby w życiu dziecka i należy o nich pamiętać nie tylko od święta. Nic tak nie cieszy jak uśmiech, wierszyk, laurka wykonane przez wnuki a do tego serdeczny uścisk.
Z okazji Dnia Babci i Dziadka do naszego ośrodka przyszli uczniowie z I klas Szkoły Podstawowej Nr 5 wraz z paniami Marzeną Herda i Mariolą Piętal. Wiersze i piosenki zaprezentowane przez dzieci wywołały uśmiech u naszych podopiecznych a serduszka, które otrzymali Seniorzy, będą przywoływały wspomnienie tej wizyty.
Dziękujemy Wychowawczyniom, że uczą dzieci miłości, wrażliwości i otwartości na drugiego człowieka oraz uczą tego, że każda starsza osoba to Babcia i Dziadzio.


Hej kolęda, kolęda!
Dziękujemy pięknie dzieciom z grupy IV "Gumisie" z Przedszkola nr 7 oraz Wychowawczyniom: P
ani Zofii Lisieckiej i Annie Klimali, za przybycie do nas z Jasełkami.
Mali aktorzy byli profesjonalnie przygotowani: głośna i wyraźna deklamacja, gromki śpiew kolęd, dopracowane stroje i rekwizyty. Wszystko to sprawiło, że występ oglądaliśmy z przyjemnością.


20 grudnia 2016
roku w MCUS cieszyliśmy się spotkaniem opłatkowym. Było mnóstwo, wzruszeń, pięknych życzeń i wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie pianina - dziękujemy Panu Pawłowi Sot.
Dziękujemy za przybycie wszystkim gościom, za to, że znaleźli czas, aby pobyć z nami, połamać się opłatkiem i wspólnie kolędować.


Drużyna Św. Mikołaja z I LO w Świdniku przybyła 6 grudnia do MCUS.
Było mnóstwo prezentów, słodkości, radosnego gwaru, wspólnego śpiewania kolęd, rozwiązywanie świątecznych rebusów. Poczuliśmy magiczną, świąteczną atmosferę i poczuliśmy się jak... dzieci.
W ramch świątecznych przygotowań piekliśmy też pyszne pierniczki.W dniu 10 listopada odbyła się w naszym Centrum uroczysta Wieczornica patriotyczna. Serdecznie dziękujemy wszystkim za to, że swoją obecnością dali świadectwo przywiązania do wartości, jakie są dla nas najcenniejsze.
W szczególności pragniemy gorąco podziękować Panu Lechowi Glińskiemu z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich za akompaniament, przy którym mogliśmy wspólnie śpiewać pieśni żołnierskie i partyzanckie oraz Agacie Kowalskiej z I LO za przygotowanie prezentacji multimedialnej na temat odzyskania przez Polskę niepodległości.
Pomimo wielu obowiązków znaleźli czas również Pan Janusz Królik - Przewodniczący Rady Miasta oraz radni: Alfred Bondos i Andrzej Kaciuczyk. Wspaniale wsparli nas swoimi mocnymi głosami.
Specjalnie na wieczornicę przygotowały repertuar Panie i Panowie z Klubu "Spokojna Przystań" - dziękujemy.
Szczególnie podziękowania za uświetnienie naszego spotkania należą się Panom Henrykowi Bernat i Arturowi Pejo za przybycie w strojach ułańskich. Nadaliście Panowie charakteru temu spotkaniu.
Mamy nadzieję, że spotkamy się również za rok!

Jesienne liście - pogodny uśmiech od najmłodszych
12 października 2016 r. przybyły do nas z gościnnym występem przedszkolaki z Przedszkola nr 2 wraz z Paniami: panią Todzią i Renatką. Zaprezentowały nam wspaniałe przedstawienie pt. „Jesienne liście”. Podopieczni naszego ośrodka byli zachwyceni występem naszych najmłodszych aktorów. Dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami. W rewanżu  nasza pani Irenka opowiedziała wiersz o krasnoludkach. Na zakończenie przedszkolaki zwiedziły MCUS i obejrzały prace wykonane przez naszych podopiecznych. Na pamiątkę wizyty, milusińscy otrzymali upominek - ręcznie robionego łabędzia, wykonanego na warsztatach terapii zajęciowej.
Dziękujemy dzieciom i ich opiekunkom, że w ten deszczowy dzień wniosły do nas dużo uśmiechu, radosnego gwaru i pozytywnej energii! Zapraszamy  na kolejny występ!

BOMBARDOWANIE WŁÓCZKĄ
30 maja 2016 r. na terenie MCUS pojawiły się drzewa ubrane w bajecznie kolorowe włóczkowe stroje -odbyło się to w ramach "bombardowania włóczką". Dzieła tego dokonali seniorzy z miasta Świdnika oraz dzieci i młodzież. Pierwszymi recenzentami powstałych dzieł były dzieci z Przedszkola nr 6 w Świdniku. Dla dzieci była to wielka niespodzianka kiedy zobaczyły ogród MCUS w tęczowych kolorach, pełen balonów i drzew z których uśmiechały się tajemnicze buzie, kwiaty, żaglówki i inne tajemnicze cudeńka wyczarowane z włóczki. Kulminacją radości był wielki balon uroczyście przekłuty przez dziecko będące na rękach naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych p. Łukasza Reszki, zasypując scenę maleńkimi kolorowymi balonikami co dało wiele radości i niesamowitych wrażeń wszystkim dzieciom. A seniorzy za swoje dzieła otrzymali podziękowania i gratulacje. I to jest piękna integracja pokoleń.


Przy naszym ośrodku we współpracy z Fundacją Lubelska Artystyczna działa grupa teatralna Bajkoluby. Jest to projekt międzypokoleniowy łączący Seniorów i młodzież z różnych szkół, w tym szkoły muzycznej. Przygotowując się w tym roku do XIII Przeglądu spektakli profilaktycznych „Żyć pełnią”, zainspirowaliśmy się tekstem Karola Wojtyły „Pieśń o słońcu niewyczerpanym”.  Nasz spektakl opierał się na muzyce skomponowanej przez Pawła Sota i tanecznej improwizacji mówiącej o relacji Boga z duszą –

Twój wzrok utkwiony w duszy, jakby słońce skłonione na liściu,
bogaci jego kwitnienie przeźroczystą tonią dobroci
i skupia w swoim promieniu
-lecz popatrz Mistrzu,
cóż stanie się z liściem i słońcem? - wieczór nadchodzi.”

Przez muzykę, ruch, obraz audiowizualny i słowo chcieliśmy opowiedzieć co dzieje się z „liściem i słońcem". Temat nie był łatwy, tym bardziej cieszy nas fakt, że otrzymaliśmy duży aplauz ze strony publiczności i specjalne wyróżnienie za poetycki nastrój i magię teatralną.
To, że udało nam się skupić młodego widza na naszym spektaklu a przez to porwać go w trochę inny świat jest dla nas dużą nagrodą.


„7 rzeczy, których mężczyźni nie wiedzą o kobietach"
Dzień Kobiet w MCUS

Co kobieta nosi w torebce? Czym się różni kolor błękitny od chabrowego? Co najchętniej lubią robić kobiety w wolnym czasie?- na powyższe oraz inne, nie mniej intrygujące pytania musieli odpowiedzieć panowie z I LO w Świdniku tj. Mariusz, Damian, Paweł i Bartek, którzy wzięli udział w teście wiedzy o kobietach : „7 rzeczy, których mężczyźni nie wiedzą o kobietach". Test przygotowały sympatyczne koleżanki z koła psychologicznego, które wraz z seniorkami z MCUS oceniały wypowiedzi panów 8 marca podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet. Również i panowie mieli swoje 5 minut - zadawali paniom pytania dotyczące znajomości świata mężczyzn (np.: co to jest „butonierka, haubica, bryczesy, panczenista?”). Dwa światy - męski i żeński zdradzały swoje tajemnice, a seniorzy dodatkowo jeszcze wzbogacali swoją wiedzą jak to było dawniej. W tym dniu nieważne było ile ma się lat- liczyła się płeć! Panie niezależnie od wieku stworzyły silny zespół! Były oczywiście wspólne śpiewanki i pogaduszki przy herbacie i ciastku upieczonym przez Olę, Adę Ulę i Asię. Ale najbardziej paniom podobały się kwiaty! Cóż –nie ma to jak tradycja!

Światowy Dzień Chorego
DZIEŃ, KTÓRY ŁĄCZY POKOLENIA
11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji wolontariusze z Komitetu Pomocy SOS Solidarność i młodzież z Gimnazjum nr 1, odwiedzili podopiecznych z MCUS.
- To bardzo ważna data dla osób przebywających w naszej placówce, które zazwyczaj zmagają się z wieloma różnymi chorobami – powiedziała pani Alina Kurzejewska, kierownik MCUS. - Obecność innych, szczególnie młodzieży, jest dla nich otuchą, daje wiele siły, radości i poczucie bezpieczeństwa. Podopieczni mogą przekazać młodym ludziom swoje doświadczenia, opowiedzieć o życiu, ważnych wartościach.
 Miłym akcentem tego dnia był wspólny poczęstunek i modlitwa prowadzona przez ks. Andrzeja Krasowskiego, proboszcza parafii pw. NMP Matki Kościoła. Odwiedził nas również Włodzimierz Radek, radny Rady Miasta. W imieniu seniorów serdecznie dziękujemy za wizytę, pamięć, piękne życzenia i wszystkie ciepłe słowa.


"Niech kolęda serca nam otworzy"

8 stycznia 2016 roku w Miejskim Ośrodku Kultury odbył się niezwykły Koncert Noworoczny pt."Niech kolęda serca nam otworzy". Organizatorami koncertu dla mieszkańców Świdnika była Fundacja Lubelska Artystyczna, Miejskie Centrum Usług Socjalnych i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Rodziny Wiłkomirskich. W koncercie udział wzięli m.in. grupa teatralna Bajkoluby, muzycy z zespołu "Coś tak o", dzieci z Przedszkola nr 6, chór Kantylena, zespół Leszczyniacy, młodzież ze Szkoły Muzycznej,
młodzież z I LO. Utwory wykonywane podczas tego wieczoru na pewno otworzyły wszystkie dobre serca.

Wigilia w MCUS

"Cieszę się, że jesteśmy razem, w tym szczególnym miejscu, któremu patronuje św. Jan Paweł II. To on przez swoje życie, pokazał nam, co to jest Boże Narodzenie" - tymi słowami Alina Kurzejewska, kierownik Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, powitała wszystkich zgromadzonych na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym. Byli to wiceburmistrz Tomasz Szydło, ks. Mirosław Kawczyński z parafii pw. Chrystusa Odkupiciela, przedstawiciele zaprzyjaźnionych stowarzyszeń i instytucji oraz podopieczni MCUS i ich rodziny. Dzielono się opłatkiem, składano świąteczne życzenia, wspólnie kolędowano. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw, między innymi czerwonego barszczu z uszkami, śledzi, kompotu z suszu.

(aw Głos Świdnika)

Międzypokoleniowe Kolędowanie w „Norwidzie”

W dniu 18 grudnia 2015 roku, seniorzy z MCUS uczestniczyli po raz kolejny w Międzypokoleniowym Kolędowaniu w Zespole Szkół im. C. K. Norwida
w Świdniku.
Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia stworzyły piękne, wzruszające i dotykające każdego serca polskie kolędy. Wśród wielu wykonawców byli seniorzy z MCUS z grupą teatralną "Bajkoluby", która we współpracy z Fundacją Lubelska Artystyczna zaprezentowała premierowe wykonanie kolędy pt. "W olbrzymiem mieście" do słów Tytusa Czyżewskiego, z muzyką Pawła Sota, a także wiązankę znanych kolęd. Wystąpienie seniorów spotkało się z aplauzem wszystkich obecnych na spotkaniu. A były to dzieci, młodzież, pedagodzy, władze samorządowe i kapłani.

Mikołaje z I LO – Międzypokoleniowe Mikołajki

9 grudnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Świdniku  po raz kolejny odwiedzili seniorów w Miejskim Centrum Usług Socjalnych. Do MCUS zawitały także dzieci z przedszkola nr 6, by bawić się wraz z uczniami liceum i seniorami w mikołajkowej atmosferze.  Licealiści przygotowali dla seniorów i przedszkolaków wiele świątecznych atrakcji. Jedną z nich był spektakl pod tytułem „Dwie Dorotki” na podstawie baśni J. Porazińskiej, który został bardzo ciepło przyjęty przez widownię. Przedstawienie zakończyło się przesłaniem dla dzieci i osób starszych, w którym uczniowie przypomnieli o najważniejszych wartościach w życiu człowieka.  Za inscenizację bajki w wykonaniu uczniów odpowiadała pani Zofia Mazurek.

W gościach u seniorów pojawił się także św. Mikołaj oraz jego asystenci. Jeden z pomocników Mikołaja zapoznał widownię z historią biskupa Mikołaja z Miry. Następnie członkowie Koła Psychologicznego pod opieką pani Katarzyny Paszko zaangażowali uczestników spotkania w świąteczne konkursy.  Zespoły złożone z przedszkolaków, licealistów i seniorów odpowiadały na pytania dotyczące świąt, zagrały w świąteczne kalambury i zgadywanki. Wszystkie grupy zapracowały na upominki od św. Mikołaja. Mikołaj z I LO podarował dzieciom oraz seniorom prezenty, własnoręcznie wykonane przez uczniów. Międzypokoleniowe spotkanie zostało zwieńczone poczęstunkiem. Goście i podopieczni Miejskiego Centrum Usług Socjalnych przy kolędach wspólnie zasiedli do stołu, by spróbować ciast przygotowanych przez licealistów. Była to okazja do spotkania i rozmów młodzieży z seniorami i kolejna integracja pokoleń.

(A.Zawadzka)

I Miejski Turniej Pokoleń w Bule o Puchar Burmistrza Świdnika


W dniach 23 -24 września 2015 r. w ogrodzie Miejskiego Centrum Usług Socjalnych odbył się I Miejski Turniej Pokoleń w Bule o Puchar Burmistrza Świdnika. Pogoda dopisała znakomicie. W rozgrywkach uczestniczyło 12 drużyn: młodzież ze świdnickich gimnazjów i szkół średnich, przedstawiciele Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Kultury, Radni Rady Miasta, Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klub „Spokojna Przystań”, Świdnik Wysokich Lotów, przedstawiciele Związku Emerytów i Rencistów i drużyna MCUS. Na podium stanęli, zajmując III miejsce  - Uniwersytet Trzeciego Wieku, II miejsce - Urząd Miasta Świdnik, I miejsce - Miejski Ośrodek Kultury. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę i sportową rywalizację, a zwycięzcom gratulujemy.

 

***

 

10 września na zakończenie czwartkowych potańcówek jakie miały miejsce przez całe lato w ogrodzie MCUS odbył się "Bal przebierańców".
Po scenie pląsały księżniczki, wróżki i piraci. Zabawa była przednia.
Dzięki inicjatywie emerytów ze Świdnickiej Rady Seniorów, Spółdzielczemu Domu Kultury oraz Miejskiemu Centrum Usług Socjalnych mieszkańcy Świdnika mogli cieszyć się potańcówkami na świerzym powietrzu.
Wszystkim uczestnikom, pomysłodawcom i organizatorom serdecznie gratulujemy, i dziękujemy.

***

 

Bulodrom w MCUS

W ogrodzie Miejskiego Centrum Usług Socjalnych powstało boisko do gry w bule. To świetna propozycja rekreacji dla dzieci, dorosłych, a zwłaszcza seniorów. Specjalne boisko zostało oficjalnie otwarte 20 sierpnia na terenie Miejskiego Centrum Usług Socjalnych. W otwarciu boiska udział wziął burmistrz miasta Waldemar Jakson, Artur Soboń sekretarz miasta a także Janusz Królik, przewodniczący Rady Miasta. Na nowym boisku został także rozegrany pierwszy mecz.
Gra w bule, nazywana również petanką (od francuskiego Pétanque) czy grą w kule, jest bardzo popularna we Francji, ale również w innych krajach europejskich. Od kilku lat bule zyskują także na popularności w Polsce. W Polskiej Federacji Petanque’a zrzeszonych jest już ponad 25 klubów.9 kwietnia 2015 roku, we czwartek w oktawie Wielkanocy w naszym ośrodku odbył się świąteczny obiad, który zgromadził całą społeczność MCUS oraz zaproszonych gości.
Modlitwę poprowadził ks. Leszek Surma, proboszcz parafii Chrystusa Odkupiciela w Świdniku. Za obecność przy świątecznym stole wszystkim serdecznie dziękujemy.


„Kobieta niejedno ma imię”- spotkanie Uczniów Bronka z Seniorami  MCUS z okazji Dnia Kobiet

Kobieta jest pełna miłości, radości i mądrości.
Kobieta uśmiecha się, gdy chce krzyczeć,
śpiewa, gdy chce się jej płakać, płacze, gdy się cieszy i śmieje się, gdy się boi.
Miłość kobiety jest potężna.
Jedyna niesłuszna w Kobiecie rzecz to to, że często zapomina ile jest warta!

W dniu 9 marca 2015r. uczniowie I LO  należący do koła psychologicznego spotkali się z seniorami z MCUS w Świdniku na świątecznym spotkaniu z okazji Dnia Kobiet.
Chłopcy: Wojtek Kowalczyk, Damian Koza i Mariusz Kowalski przygotowali materiał filmowy- sondę przeprowadzoną wśród mężczyzn na temat kobiet (za co kochamy kobiety, jaki jest ideał kobiety, gdzie zabrać kobietę na randkę, jaki byłby świat bez kobiet- starsi i młodsi mężczyźni dzielili się swoimi przemyśleniami). Panowie pobawili się też trochę w psychologów i próbowali odpowiedzieć na pytania: jak uszczęśliwić kobietę?, co widzi kobieta kiedy przegląda w lustrze? oraz  jakie cechy charakteru związane są z imieniem kobiety. Każda z pań mogła poczuć się w tym dniu wyjątkowo. Chłopcy próbowali w sposób poetycki mówić o kobietach, obdarowali je również pięknymi kartkami (wykonanymi rękami sympatycznych i pracowitych koleżanek
-Ady Wójcik, Kasi Długosz, Weroniki Więsek i Karoliny Niespodziewanej;
w przygotowaniach pomagali również Kasia Gaponik, Mateusz Bartnik i Ernest Szymański).
Seniorzy bardzo cieszyli się ze spotkania, opowiadali jak to kiedyś świętowano Dzień Kobiet.


Z okazji Roku Oskara Kolberga 27 listopada 2014 r. gościliśmy dzieci
i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku.

Nasi młodzi przyjaciele brawurowo przedstawili pieśni i tańce ludowe.

W tym roku minęła 200. rocznica urodzin Oskara Kolberga, znakomitego folklorysty, etnografa i kompozytora.  Sejm RP ustanowił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.
Henryk Oskar Kolberg stworzył dla nauki i kultury polskiej bezcenny zespół materiałów źródłowych – opracował i realizował wielki program badań folklorystycznych i etnograficznych.

***

 

"Święto Niepodległości - poranek słowno-muzyczny"

12 i 18 listopada 2014 r.  seniorzy naszego ośrodka obejrzeli przedstawienia patriotyczne przygotowane przez dzieci z Przedszkoli nr 6 i nr 7 w Świdniku.
Za wzruszenia serdecznie dziękujemy małym artystom.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego